< powrót do bloga

dlaczego nastolatkom jest tak trudno

Rozmowy z Psychoterapeutami, Wszystkie wpisy

W rozmowie z Martyną Prabucką o lockdownie, nastolatkach i rodzicach.

M.C. – Słyszymy o wzroście tendencji samobójczych, narastających konfliktach, nasilonych depresjach, dlaczego nastolatkom jest tak trudno w pandemii?

M.P. – Izolacja nie sprzyja nastolatkom, których naturalną potrzebą jest eksploracja środowiska pozarodzinnego. Jednym z głównych zadań rozwojowych w czasie dojrzewania jest separacja od rodziców i osiągnięcie własnej tożsamości. Okres dorastania pełen jest sprzecznych emocji wobec rodziców. Oczywiście wyrażane są w bardzo różny sposób, czasem jest to tzw. bunt przeciwko zasadom i wartościom, które panują w domu, konflikty z rodzicami, labilność emocjonalna, innym razem wręcz przeciwnie zamykanie się we własnym świecie, obniżony nastrój. Przez to wszystko bliskość z rodzicami narzucona teraz zewnętrznymi nakazami staje się jeszcze trudniejsza. Naturalną potrzebą jest szukanie grupy odniesienia poza rodziną, doświadczania i poznawania tego co na zewnątrz, po to żeby samemu móc siebie określić. Izolacja bardzo ogranicza możliwości spełniania tej podstawowej w tym wieku potrzeby.

M.C. – Czym to skutkuje?

M.P. – W efekcie niektóre objawy czy zachowania mogą się nasilać, jak wybuchy złości, tendencje do wycofywania się z kontaktów, stany lękowe czy depresyjne, uzależnienie od internetu, zwłaszcza gier i mediów społecznościowych.

M.C. – Kontakt z nastolatkiem bywa trudny dla wielu rodziców, słyszę że niektórzy z nich nie radzą sobie do tego stopnia, że chcieliby pozbyć się adolescenta z domu.

M.P. – To prawda, coraz częściej zgłaszają się rodzice, szukający potwierdzenia w tym, że ośrodek będzie lepszym rozwiązaniem niż dom. A wydaje się, że są kroki, które można podjąć by rodzina spróbowała poradzić sobie przy wsparciu specjalistów. Czasem rodzice zastanawiają się co się dzieje z ich dzieckiem, martwią się, że go nie poznają. Bywa też tak, że lokują w dorastającym buntowniku wszystkie swoje niepokoje i frustracje, a stąd niedaleka droga do wyobrażenia, że gdy nastolatek zniknie z domu, to znikną wszystkie problemy. Rodzice również potrzebują wsparcia.

M.C. – Jako psycholog, jak widzisz to z czym aktualnie borykają się rodzice?

M.P. – Jeśli pracują zdalnie z domu, to zdarza się że w niewielkiej przestrzeni są wraz z dziećmi, które mają lekcje, czegoś potrzebują, przeżywają swoje emocje, kłócą się z rodzeństwem, trudniej się skoncentrować i pracować. Dodatkowo doświadczają stresu związanego z ciągłością zatrudnienia lub widmem utraty pracy, lękiem związanym z zachorowaniem. Możliwości odpoczynku i zadbania o siebie są ograniczone. To budzi atmosferę frustracji i sprawia, że rodzicom trudno jest adekwatnie wesprzeć dziecko w tym wymagającym rozwojowo momencie. Trudniej przyjąć im emocje dziecka, bo sami są w kryzysie. To jest naturalne. Stąd coraz więcej rodziców szuka pomocy u specjalistów. I to dobrze! Niepokojące jest to, że część z nich jest tak zmęczonych i zdesperowanych, że myśli o umieszczeniu dziecka w zakładach socjoterapeutycznych i wychowawczych, bo zwyczajnie nie dają rady.

M.C. – To, co mówisz jest przygnębiające.

M.P. –  Tak, to prawda. Optymistyczne jest jednak to, że wielu ludzi dzięki lockdownowi bardziej docenia znaczenie relacji w kontakcie bezpośrednim. Większość moich pacjentów, w tym nastoletnich, którzy generalnie dobrze czują się w świecie online, woli spotkać się osobiście w gabinecie. Wielu z nich tęskni za spotkaniami z rodziną i znajomymi. Może jako społeczeństwo wyniesiemy też coś dobrego z kryzysu? Może będzie to ponowny zwrot w kierunku relacji?

 

Wszystkie wpisy >

o nas

Jesteśmy specjalistami zdrowia psychicznego

Głównym obszarem naszej pracy jest psychoterapia dorosłych i starszej młodzieży.  Oferujemy konsultacje psychiatryczne dla osób pełnoletnich. Wykonujemy badania neuropsychologiczne w każdym wieku.

Podchodzimy indywidualnie do każdego kto do nas przychodzi. Podstawą naszej pracy jest tworzenie bezpiecznej relacji. Dzięki niej można odkrywać te części siebie, dla których dotąd nie było miejsca.

Nasz zespół terapeutów uważnie Cię wysłucha, zrozumie Twoje doświadczenia i stworzy przestrzeń, w której możesz bezpiecznie podzielić się swoimi myślami i uczuciami.