fbpx

< powrót do bloga

jak zostać psychoterapeutą?

Wszystkie wpisy

Odpowiedź na to pytanie warto rozpocząć od 1990 r, kiedy podpisano Deklarację Strasburską o Psychoterapii.

1. Psychoterapia jest niezależną dyscypliną naukową praktykowaną, jako niezależny, wolny zawód.
2. Szkolenie w psychoterapii przebiega na zaawansowanym, kwalifikowanym poziomie naukowym.
3. Gwarantuje się i zabezpiecza różnorodność podejść psychoterapeutycznych.
4. Pełne szkolenie psychoterapeutyczne obejmuje teorię, self-experience oraz praktykę pod superwizją. Nabywana jest odpowiednia wiedza o różnorodnych metodach psychoterapeutycznych. 5. Do szkolenia w psychoterapii droga wiedzie poprzez rozmaite wykształcenie początkowe, w szczególności poprzez nauki humanistyczne i społeczne.

Strasburg, 1990

Niezależny, wolny zawód

Oznacza to, że psychoterapeuta jest suwerenny i odpowiedzialny za swoją pracę. Kieruje się kodeksem etyki, który zakłada dobro pacjenta (a nie np. firmy, dla której psychoterapeuta pracuje, czy własnego biznesu). Lubimy używać pojęć wolności i niezależności – dobrze brzmią, są popularne. A druga strona medalu? To osobista odpowiedzialność, w tym wypadku – za diagnozę, wybór metod leczenia, popełnione błędy. Psychoterapeuta powinien mieć skonsolidowaną, spójną tożsamość i zdrowo funkcjonująca osobowość, by pomieścić w sobie te kwestie.

Szkolenie

Kształcenie psychoterapeuty rozpoczyna się po ukończeniu studiów magisterskich, najczęściej na kierunku humanistycznym, społecznym lub medycznym. Młody adept psychoterapii wybiera jedną ze szkół psychoterapii, dostępnych w kraju. W Polsce jest ich ponad 20. Kształcenie jest pełnopłatne. Wybór kierunku terapeutycznego to autonomiczna decyzja kandydata, który opiera się na intuicji, osobistym rozumieniu psychiki i własnych preferencjach. W naszym kraju dostępne są m.in. szkoły psychoanalityczne, systemowe, psychodynamiczne, poznawczo-behawioralne, Gestalt i inne. Szkolenie trwa od 4 do 7 lat i składa się z części teoretycznej, warsztatowej, terapii własnej (tzw. self-experience), staży klinicznych i superwizji. Uzyskanie dyplomu ukończenia szkoły psychoterapii, nie jest równoznaczne z uzyskaniem certyfikatu psychoterapeuty. Organizacje certyfikujące (wiodące w Polsce to: Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Polska Federacja Psychoterapii) przedstawiają szczegółowe warunki przystąpienia do egzaminu m.in.: 360h stażu w miejscach akredytowanych, od 2 do 5 lat samodzielnej pracy psychoterapeutycznej, posiadanie specjalizacji klinicznej lub dodatkowy egzamin z psychologii klinicznej, ukończenie całościowego kursu psychoterapii, odbycie 250h psychoterapii własnej (wybrane warunki z różnych jednostek certyfikujących). Ostatecznie podstawowy czas kształcenia w psychoterapii, włączając studia magisterskie, to ok 12 – 15 lat. Więcej informacji na temat tego, co warto brać pod uwagę, wybierając zawód psychoterapeuty, znajdziecie Państwo tutaj.

Praca

Praca psychoterapeuty to ciągła praca sobą. Wymaga wytrwałości, inteligencji, zdolności do abstrahowania i myślenia symbolicznego, umiejętności budowania bliskich relacji z równoczesnym dbaniem o ich granice, autorefleksji, uważności i motywacji do ciągłego rozwoju. Z czasem wpływa na sposób życia, wyznawane wartości, postrzeganie siebie i świata. Droga psychoterapeuty stymuluje do dojrzewania, przyglądania się sobie i światu, jest niezwykle rozwijająca. Jeśli tylko wystarczy gotowości i samozaparcia.

Wszystkie wpisy >

o nas

Jesteśmy specjalistami zdrowia psychicznego

Głównym obszarem naszej pracy jest psychoterapia dorosłych i starszej młodzieży.  Oferujemy konsultacje psychiatryczne dla osób pełnoletnich. Wykonujemy badania neuropsychologiczne w każdym wieku.

Podchodzimy indywidualnie do każdego kto do nas przychodzi. Podstawą naszej pracy jest tworzenie bezpiecznej relacji. Dzięki niej można odkrywać te części siebie, dla których dotąd nie było miejsca.

Nasz zespół terapeutów uważnie Cię wysłucha, zrozumie Twoje doświadczenia i stworzy przestrzeń, w której możesz bezpiecznie podzielić się swoimi myślami i uczuciami.