< powrót do bloga

książki zbliżające do siebie – „zimowanie” katherine may

Książki, Wszystkie wpisy

„Nie od nas zależy, czy nadejdzie zima, ale możemy wybrać sposób, w jaki przezimujemy” – K. May.

Lubisz żyć w wiecznym lecie? Duże zasoby energii by wypełnić długie, słoneczne dni, niekończące się możliwości spędzania czasu, szybkie tempo, skupienie na działaniu. Kolejne spotkania, wyjazdy, doznania i miejsca. Brak poczucia upływającego czasu. Brzmi znajomo?

Gdy coś ulega zmianie, wydaje Ci się, że jesteś zepsuty? że tak nie powinno być? Chcesz wrócić do lata, radości, nadziei i mocy.

Ludzie zdają się myśleć, że są istotami wyższymi – inteligencja, rozwój nauki i technologii, życie w stale oświetlonych miastach, odkrywanie Kosmosu, panowanie nad naturą [czy raczej próby zgniatania jej ludzkim butem]. Może się wtedy wydawać, że naturalne cykle życia nas nie dotyczą. Powstaje złudzenie, że jesteśmy poza tym. Mamy szpitale i lekarzy, mamy tabletki na wszystko, mamy wiedzę i Internet. Jesteśmy lepsi, jesteśmy uzbrojeni. Tak, patrzenie z wyższością na wszystko wokół to zdecydowanie ludzka cecha.

Dlatego boli tak przejmująco, gdy życie w swoim rytmie pokazuje Ci Twoje ograniczenia, pokazuje Ci gdzie jest smutek, gdzie bezradność i brak wpływu. Pokazuje, że czas na spowolnienie przyjdzie nieuchronnie, czy tego chcesz czy nie.

Trudno jest wtedy. Bo od dziesiątków lat nie żyjemy we wspólnocie. Nie uczymy się co koi i pomaga, gdy nastaje jesień. Nie słuchamy innych, gdy przechodzą swoje życiowe zimy i ulegają transformacji. Kryjesz się z tym co uważasz za słabe, jakby miało być wstyd. A przecież słabe i kruche to ludzkie. Tak samo ludzkie i naturalne, jak stawanie stopień ponad wszystkimi. Każdy z nas to ma.

Jest taki przekaz w rozwoju kultury i społeczeństwa jakbyśmy mieli żyć w stałym zachwycie, ekscytacji i poklasku. Jakby śmierci miało nie być, choroby i utraty Cię nie dotyczyć, a jesień nie istnieć. A ona nadchodzi, zawsze w tej samej części roku. Spokojna i bezdyskusyjna. Świat natury przygotowuje się na nadejście zimy w zwyczajnym rytmie. Każde drzewo i każde zwierzę dobrze wie, czego potrzebuje, by przetrwać czas zimowego wyciszenia.

A ludzie? Może pamiętasz jak w Twoim domu rytm roku wyznaczały rytuały? Kiszenie ogórków, smażenie konfitur, zbieranie grzybów i przygotowania do zbliżającej się zimy, jeszcze odległej, a już przeczuwanej. Potem świąteczne kuchenno-prezentowe czary i wybieranie najprostszej choinki. Po Nowym Roku, w tłusty czwartek przychodził czas smażenia pączków, a to już zapowiedź kolejnej zmiany. Niedługo wiosna. Sama w sobie w rozkwicie i zachwycie budzącą się zielenią, świergotem ptaków. Rytuały tworzyły strukturę roku, kontaktowały z upływającym czasem i z tym co ma nadejść. Rolnicze rodziny mają ten rytm we krwi, są bliżej natury. Podążają jej krokiem. W miastach łatwiej pogubić się w krokach, przeoczyć zmiany. Oddalić od rytmów i cykli. Udawać, że życie toczy się liniowo. A potem…

zima znów zaskoczyła drogowców.

Życie znów zaskoczyło Cię zimą? Jesień to jej zapowiedź, przedsmak czasu otulenia, zwolnienia, magazynowania energii. Czasu na podróże w głąb i bycie blisko. Czasu, który nie jest latem. Czasu, kiedy potrzeba Ci czego innego. To naturalne.

Wszystkie wpisy >

o nas

Jesteśmy specjalistami zdrowia psychicznego

Głównym obszarem naszej pracy jest psychoterapia dorosłych i starszej młodzieży.  Oferujemy konsultacje psychiatryczne dla osób pełnoletnich. Wykonujemy badania neuropsychologiczne w każdym wieku.

Podchodzimy indywidualnie do każdego kto do nas przychodzi. Podstawą naszej pracy jest tworzenie bezpiecznej relacji. Dzięki niej można odkrywać te części siebie, dla których dotąd nie było miejsca.

Nasz zespół terapeutów uważnie Cię wysłucha, zrozumie Twoje doświadczenia i stworzy przestrzeń, w której możesz bezpiecznie podzielić się swoimi myślami i uczuciami.