< powrót do bloga

książki zbliżające do siebie – „strasznie głośno, niesamowicie blisko”

Książki, Wszystkie wpisy

„A gdyby tak do wody, która leci z prysznica, dodać środka chemicznego, który reagowałby na zespół różnych czynników, takich jak tętno, temperatura ciała, fale mózgowe, tak że skóra zmieniałaby kolor w zależności od nastroju? Kiedy człowiek byłby wyjątkowo podekscytowany, skóra by mu zieleniała, a gdyby miał gówniane samopoczucie, robiłby się brązowy, gdyby się wściekał, czerwieniałby cały, a gdyby go ogarniała melancholia, przybierałby odcień niebieski.

Każdy wiedziałby, jak czuje się ktoś inny, i bylibyśmy wobec siebie delikatniejsi, bo nikt nie robiłby osobie, której skóra byłaby fioletowa, awantury o to, że się spóźniła, a gdyby człowiek spotkał kogoś zaróżowionego, poklepałby go po plecach i złożył mu gratulacje. Taki wynalazek byłby też dobry z innego powodu: bardzo często coś czujemy i nie wiemy właściwie co. Czy jestem sfrustrowany? Czy po prostu spanikowany? Taka dezorientacja wpływa źle na nastrój, staje się sama nastrojem i człowiek zmienia się w zagubioną szarą istotę. A z tą specjalną wodą spojrzałoby się na swoje pomarańczowe ręce i od razu by się wiedziało: jestem szczęśliwy! Już od dłuższego czasu jestem tak naprawdę szczęśliwy! Co za ulga!”  [J.S.Foer „Strasznie głośno, niesamowicie blisko”]

Emocjonalna zupa

W emocjach można się pogubić. Nie dziwi to terapeutki, do której przychodzą pacjenci w emocjonalnym chaosie. Sama, jako człowiek też się z tym mierzę. Pomysł z wodą i kolorowymi ludźmi poruszył mnie szczególnie. Zupełnie nie dlatego, żebym chciała, by taki świat stał się rzeczywistością. Wzruszył mnie, bo to pomysł pogubionego w depresji dziecka, które próbuje rozeznać się w swoim wewnętrznym świecie i w emocjach otaczających go ludzi. A jego intelekt i pomysłowość są przeogromne. Chciałby zaznać ulgi, znaleźć drogowskaz, wydobyć się z emocjonalnej zupy smutku, wściekłości, urazy, utraty, goryczy, nienawiści, samotności i braku nadziei. Kto z nas by nie chciał? Wymyśla, więc nieskończenie wiele wynalazków, często odcinając się od relacji z ludźmi. A tam tkwi klucz do wyleczenia. Znajdzie go w końcu.

Książka wciąga, wymaga wysiłku, toczy równoległe historie, w których z początku możesz się pogubić. Zupełnie, jak chłopiec w swoich emocjach.

Wszystkie wpisy >

o nas

Jesteśmy specjalistami zdrowia psychicznego

Głównym obszarem naszej pracy jest psychoterapia dorosłych i starszej młodzieży.  Oferujemy konsultacje psychiatryczne dla osób pełnoletnich. Wykonujemy badania neuropsychologiczne w każdym wieku.

Podchodzimy indywidualnie do każdego kto do nas przychodzi. Podstawą naszej pracy jest tworzenie bezpiecznej relacji. Dzięki niej można odkrywać te części siebie, dla których dotąd nie było miejsca.

Nasz zespół terapeutów uważnie Cię wysłucha, zrozumie Twoje doświadczenia i stworzy przestrzeń, w której możesz bezpiecznie podzielić się swoimi myślami i uczuciami.