< powrót do bloga

kto może prowadzić psychoterapię

Rozmowy z Psychoterapeutami, Wszystkie wpisy

To pierwszy z serii dwóch artykułów w formie wywiadu z założycielką Uważnej Pracowni Terapii – Kamilą Fryc. Porozmawiamy o tym, kto i jak może prowadzić psychoterapię i jakie przebiegała jej ścieżka kariery.

M.C. – Kto może prowadzić psychoterapię?
K.F. – Praktycznie każdy, niestety nie jest to zawód regulowany ustawą. Gabinet może otworzyć osoba po kursie weekendowym, samozwańczy uzdrowiciel czy wróżka. Nie ma jednolitych przepisów, które określają kwalifikacje i wymagania w tym zawodzie. Jest to sytuacja kuriozalna i niezwykle niebezpieczna dla pacjentów. Ludzka psychika to przecież materia delikatna.

M.C. – Psychoterapeuta po kursie weekendowym?
K.F. – Tak, to w Polsce jest możliwe. Zawód psychoterapeuty nie jest regulowany i ta sytuacja daje pole dla różnych hochsztaplerów. Ludzie idą na skróty, bo z jednej strony ulegają złudnemu przekonaniu, że mają dar i to wystarczy, a z drugiej wykształcenie psychoterapeuty jest bardzo kosztowne i trwa wiele lat. Prace nad ustawą trwały ponad dekadę i nie doprowadziły do finału. Być może stąd Ministerstwo Zdrowia ostatecznie zdecydowało o wprowadzeniu innej weryfikacji. W ubiegłym roku utworzono specjalizację kliniczną psychoterapeuty dzieci i młodzieży, która kończy się egzaminem państwowym w Centrum Edukacji Medycznej. Trwają rozmowy o podobnej regulacji w psychoterapii osób dorosłych.

M.C. – No właśnie, a jak wyglądała Twoja edukacja?
K.F. – To dosyć długa opowieść, bo i etapów było wiele. Najpierw oczywiście studia. Podstawą do podjęcia szkolenia w psychoterapii jest tytuł magistra, naturalną drogą do celu wydawała się psychologia, która daje dobrą bazę. Co prawda ukończyłam dwa kierunki studiów – Zdrowie Publiczne na ówczesnej Akademii Medycznej w Poznaniu, dzięki któremu pozyskałam wiedzę biomedyczną i z zakresu zarządzania w ochronie zdrowia oraz Psychologię na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Dobrze wiedziałam w jaką stronę zawodowo podążam, przy pełnej świadomości jak długa i wymagająca to będzie podróż. Kroczyłam bez pośpiechu, etapami. Z mojego punktu widzenia ważne było zdobywanie różnych doświadczeń zawodowych, stąd liczne bezpłatne staże kliniczne w placówkach zdrowia psychicznego, praca w Domu Dziecka, w szpitalach, w organizacjach pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi albo narażonymi na wykluczenie społeczne, praca środowiskowa z osobami, które nigdy nie trafią do komercyjnego gabinetu. Ten zawód wymaga szerokiego doświadczenia, specjalistycznej wiedzy i wysokich wartości etycznych.

M.C. – Jaka szkołę psychoterapii masz za sobą?
K.F. – 4-letnią Szkołę Psychoterapii Psychodynamicznej Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego w Krakowie, właściwie moje kształcenie w niej trwało 5 lat, ponieważ zaczęłam od Studium Psychoterapii Psychodynamicznej Młodzieży. W międzyczasie były liczne pomniejsze szkolenia, warsztaty, konferencje i studia podyplomowe. Ostatnio uzyskałam dyplom studiów z Neuropsychologii Klinicznej, o których marzyłam od lat. To druga dziedzina moich zainteresowań.

M.C. – Ile lat życia poświeciłaś na naukę?
K.F. – Szybko licząc, uzbierało się z 10 lat, może więcej. Z tym, że ukończenie szkolenia to nie koniec drogi kształcenia. Kolejnym etapem jest uzyskanie certyfikatu psychoterapeuty, do którego trzeba pracować w zawodzie odpowiednio długo, zebrać doświadczenia i godziny superwizji, przygotować opisy przypadków i zdać egzamin przed komisją certyfikacyjną. Jestem w trakcie tego procesu. W zasadzie w tym zawodzie nauka nigdy się nie kończy i sporo kosztuje. I nie mówię tutaj wyłącznie o kwestii finansowej. Gdy rodzina bawiła się na weselu – ja siedziałam na zajęciach w Krakowie albo na grupie terapii własnej. Gdy znajomi brali urlop, żeby odpocząć, my wraz z pozostałymi kolegami i koleżankami po fachu spędzaliśmy swoje urlopy na intensywnych, szkoleniowych zjazdach wakacyjnych albo na stażach klinicznych. Wymaga to samozaparcia, pasji, wiary i przekonania, że zawód psychoterapeuty jest tym, co chcesz w życiu robić.

Wszystkie wpisy >

o nas

Jesteśmy specjalistami zdrowia psychicznego

Głównym obszarem naszej pracy jest psychoterapia dorosłych i starszej młodzieży.  Oferujemy konsultacje psychiatryczne dla osób pełnoletnich. Wykonujemy badania neuropsychologiczne w każdym wieku.

Podchodzimy indywidualnie do każdego kto do nas przychodzi. Podstawą naszej pracy jest tworzenie bezpiecznej relacji. Dzięki niej można odkrywać te części siebie, dla których dotąd nie było miejsca.

Nasz zespół terapeutów uważnie Cię wysłucha, zrozumie Twoje doświadczenia i stworzy przestrzeń, w której możesz bezpiecznie podzielić się swoimi myślami i uczuciami.