< powrót do bloga

leczenie duszy – czym jest psychoterapia

O Terapii, Wszystkie wpisy

Psychoterapia to połączenie dwóch greckich słów psyche (gr. dusza) i therapein (gr. leczyć, opiekować się). Opiekować się duszą, piękne prawda? Dusza według greckich filozofów to właściwy człowiek, jego ja przynależne każdemu (Sokrates), esencja i dynamika życia (Platon), czyli niematerialna część naszego istnienia, która definiuje człowieka. Myśli, emocje, spostrzeżenia, skojarzenia, wyobrażenia, świadomość i nieświadomość, osobowość.

Innym określeniem, mającym mniej mistycznych konotacji, a ujmującym psychiczną część człowieka jest umysł. Umysł, który jest nieuchwytny, a jego poznanie wykracza poza fizykę czy biologię. Mózg to najbardziej skomplikowany narząd człowieka. Definiuje go biologia, neurobiochemia, neurofizjologia. Możemy i wciąż próbujemy go badać, oglądać, poznawać, modyfikować jego działanie np. lekiem, skalpelem czy laserem. Można by rzec, że mózg to cztery ściany dla umysłu. Umysł – w odróżnieniu od mózgu – jest niematerialny.

Dom domowi nie równy

Różnicę między mózgiem i umysłem, pozornie oznaczającymi to samo, obrazuje różnica w angielskich słowach house i home.  Już początkujący kursant szkoły językowej, rozumie, że oba słowa oznaczają dom. Ale czy to ich pełne znaczenie? Na dalszych etapach nauki, pilny kursant dowiaduje się, że wyrazy te warto różnicować i nie zawsze jeden zastępuje drugi. Co to oznacza? Ich zakres znaczeniowy jest odmienny. House to przysłowiowe cztery ściany, w których można zamieszkać. Dom, jako budynek, który widzimy, który się buduje, czy sprzedaje. Home niesie ze sobą emocjonalne zabarwienie. Jest to ten dom, który obsadziliśmy swoim poczuciem bezpieczeństwa, miłością, azylem. Ten, do którego wracamy, co wieczór i gdzie czujemy się u siebie. Dom, który jest emocjonalnie naszym domem. Dla jednych to dom rodzinny, w którym wyrośli, dla innych ten, w którym założyli własną rodzinę, dla kolejnych taki, w którym zakotwiczają się na dłużej w życiowej podróży.

Lekarz duszy

Psychoterapeuta zdaje sobie sprawę z głębi i różnorodności znaczeń, jakie nadajemy słowom, doświadczeniom i swojej historii. Rozumie, że umysł to nie to samo, co mózg, a psychika i dusza to nieodłączna część człowieczeństwa. To, że używamy tych samych wyrazów i dzielimy wspólny język, nie oznacza, że słowa, znaczą dla każdego z nas to samo. Różni nas to, jakimi emocjami je obsadzamy, z czym się wiążą i kojarzą. Psychoterapeuta psychodynamiczny zaprasza pacjenta do odkrywania jego prywatnych, unikatowych znaczeń, po to, by jak najdokładniej zrozumieć jego wewnętrzy świat, który definiuje go, jako człowieka. Dopiero stąd może rozpocząć się praca nad zmianą.

Wszystkie wpisy >

o nas

Jesteśmy specjalistami zdrowia psychicznego

Głównym obszarem naszej pracy jest psychoterapia dorosłych i starszej młodzieży.  Oferujemy konsultacje psychiatryczne dla osób pełnoletnich. Wykonujemy badania neuropsychologiczne w każdym wieku.

Podchodzimy indywidualnie do każdego kto do nas przychodzi. Podstawą naszej pracy jest tworzenie bezpiecznej relacji. Dzięki niej można odkrywać te części siebie, dla których dotąd nie było miejsca.

Nasz zespół terapeutów uważnie Cię wysłucha, zrozumie Twoje doświadczenia i stworzy przestrzeń, w której możesz bezpiecznie podzielić się swoimi myślami i uczuciami.