fbpx

< powrót do bloga

o przywiązaniu słów kilka

Wszystkie wpisy

Przywiązaniem można nazwać więź pomiędzy ludźmi, określa jakość i rodzaj relacji. O stylach relacji i przywiązaniu jako pierwsi pisali J. Bowlby i M. Ainsworth. Pierwszą ważną relacją w życiu człowieka jest więź pomiędzy dzieckiem, a opiekunem sprawującym bezpośrednią nad nim opiekę, najczęściej jest to matka. Więź ta stanowi ważny fundament dla umiejętności tworzenia relacji w przyszłości. Można wyróżnić trzy style przywiązania: oparty na poczuciu bezpieczeństwa, lękowo-ambiwalentny oraz lękowo-unikający.

Styl oparty na poczuciu bezpieczeństwa, a funkcjonowanie w związku.

Osoby dorosłe, które wyrastały w poczuciu miłości, opieki, troski mają największe szanse i zasoby do stworzenia związków trwałych, dających satysfakcję, pełnych szacunku i zaufania. Partnerzy z bezpiecznym stylem przywiązania chętnie angażują się w związek, mają na uwadze jego dobro. Dbają by w relacji spędzać czas z parterem, ale także, aby mieć chwilę dla siebie. Czują się dobrze w towarzystwie partnera, ale równie dobrze znoszą rozłąki. Podczas pojawiających się trudności, próbują problem rozwiązać.

Styl lękowo-ambiwalentny, a funkcjonowanie w związku.

Osoby dorosłe przejawiające lękowo-ambiwalentny styl przywiązania, przeżywają mieszane uczucia. Z jednej strony martwią się o trwałość i prawdziwość ich relacji, z drugiej strony mogą odczuwać obawę, że ich chęć bliskości z parterem może go odstraszyć lub przytłoczyć. Najczęściej osoby te czują się gorsze od innych, niedoceniane przez partnera, ale także przez otoczenie. Często towarzyszy im silna zazdrość, która może wynikać z niskiego poczucia własnej wartości. Mają tendencję wracania do wydarzeń z przeszłości, mówienia o doznanych krzywdach lub wypominania. Jeśli w związku pojawia się kryzys, reagują bardzo emocjonalnie, wręcz dramatyzują, pojawia się duża złość, brak myślenia elastycznego – trzymanie się swoich utartych schematów.

Najczęstsze powody wizyty u terapeuty par: zazdrość, często pojawiające się kłótnie.

Styl lękowo-unikający, a funkcjonowanie w związku.

Osoby wychowywane w poczuciu odrzucenia przez opiekuna, w życiu dorosłym miewają trudności z zaangażowaniem się w związek. Jeżeli partner otacza je troską czy opieką, osobom tym może towarzyszyć poczucie ograniczenia wolności, często mają tendencję do uciekania od związku. Dosyć szybko w relacji odczuwają rutynę, szukają nowych wrażeń. Pojawia się też często unikanie intymności w relacji.  Osoby te mogą mieć silne tendencje do przelotnych kontaktów seksualnych. Podczas problemów w relacji dystansują się milcząc lub są nadmiernie racjonalni, brak miejsca na emocje.

Najczęstsze powody wizyty u terapeuty par: zdrada, brak zaangażowania, problemy w komunikacji.

 

Autorka wpisu: Paulina Dzitko (Zerka)
Psycholog, terapeuta par i małżeństw w zespole Uważnej od 6.2017 do 3.2020

Wszystkie wpisy >

o nas

Jesteśmy specjalistami zdrowia psychicznego

Głównym obszarem naszej pracy jest psychoterapia dorosłych i starszej młodzieży.  Oferujemy konsultacje psychiatryczne dla osób pełnoletnich. Wykonujemy badania neuropsychologiczne w każdym wieku.

Podchodzimy indywidualnie do każdego kto do nas przychodzi. Podstawą naszej pracy jest tworzenie bezpiecznej relacji. Dzięki niej można odkrywać te części siebie, dla których dotąd nie było miejsca.

Nasz zespół terapeutów uważnie Cię wysłucha, zrozumie Twoje doświadczenia i stworzy przestrzeń, w której możesz bezpiecznie podzielić się swoimi myślami i uczuciami.