fbpx

< powrót do bloga

podróż w głąb siebie – krótko o psychoterapii

O Terapii, Wszystkie wpisy

Dla zrozumienia naszego funkcjonowania potrzebny jest jeszcze aspekt psyche (gr. tchnienie, dusza, psychika). To termin, którym ujmujemy całość niematerialnych procesów i stanów człowieka m.in. nasze myśli, emocje, uczucia, pragnienia, motywy czy osobowość. Psychika nie poddaje się standardowemu badaniu naukowemu, które jest przystosowane do sprawdzania materialnych wymiarów naszego życia. Nie da się pobrać jej wycinka i zbadać pod mikroskopem, nie uda się przyłożenie miary ani wykonanie rezonansu magnetycznego, żeby poznać jej strukturę.

Psychoterapia bada to, co nie widoczne gołym okiem

Człowiek to nie tylko ciało! Zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem psychicznych przyczyn zaburzeń (w odróżnieniu od psychiatrii, która bada i leczy głównie biologiczne mechanizmy chorób). Inaczej mówiąc, psychoterapia posługuje się językiem umysłu, który wyjaśnia to jak przeżywamy i interpretujemy otaczający nas świat, ralacje z ludźmi i wydarzenia. Dotyka tego, co wewnętrzne, niemierzalne i niewidoczne. Posługuje się językiem teorii, odnoszących się do niematerialnego aspektu naszego funkcjonowania. I to jest w niej najbardziej odkrywcze i fascynujące. Stąd też tak wiele nurtów i sposobów myślenia o psychice. Zespół terapeutów indywidualnych Uważnej specjalizuje się w psychoterapii psychodynamicznej, terapia par i małżeństw odbywa się w nurcie integratywnym.

Kto szuka pomocy?

Do psychoterapeuty zgłaszają się ludzie w różnym wieku, którzy czują, że nawet mimo podejmowanych prób, ich życie nie toczy się tak, jakby tego chcieli. Wachlarz doświadczanych problemów jest szeroki. Mężczyźni, kobiety, młodzi dorośli, nastolatki – z przeróżnymi historiami. Osoby które podejmowały już inne formy leczenia i te, które zgłaszają się po raz pierwszy. Wszystkich ich łączy pragnienie zmiany. Psychoterapia – jak chyba wszystko w życiu – to proces, który trwa. Jest to też podróż, którą warto podjąć, by zadbać o komfort i jakość swojego życia.

Wszystkie wpisy >

o nas

Jesteśmy specjalistami zdrowia psychicznego

Głównym obszarem naszej pracy jest psychoterapia dorosłych i starszej młodzieży.  Oferujemy konsultacje psychiatryczne dla osób pełnoletnich. Wykonujemy badania neuropsychologiczne w każdym wieku.

Podchodzimy indywidualnie do każdego kto do nas przychodzi. Podstawą naszej pracy jest tworzenie bezpiecznej relacji. Dzięki niej można odkrywać te części siebie, dla których dotąd nie było miejsca.

Nasz zespół terapeutów uważnie Cię wysłucha, zrozumie Twoje doświadczenia i stworzy przestrzeń, w której możesz bezpiecznie podzielić się swoimi myślami i uczuciami.