fbpx

< powrót do bloga

psychoterapia, czyli jak przywrócić równowagę sobie i swojemu życiu?

O Terapii, Wszystkie wpisy

Zastanawiając się nad sobą, niezależnie od tego, czy chodzimy do szkoły, pracujemy, czy jesteśmy w związku lub jesteśmy sami, szukamy odpowiedzi, dlaczego jest nam źle? Mamy kochającą rodzinę, wspaniałych przyjaciół, a mimo wszystko zamykamy się w sobie, unikamy wychodzenia z domu i z nikim nie chcemy rozmawiać. Czasem mamy wrażenie, że świat wali się nam na głowę, nisko się oceniamy, dręczą nas lęki i kompleksy. To znak, że wystąpiły problemy emocjonalne. Nasza psychika krzyczy o pomoc, ale dławimy to w sobie, licząc, że stan, w którym się znaleźliśmy, sam minie. W permanentnej niewoli własnego umysłu tkwimy w przekonaniu, że tylko sami z tym sobie poradzimy. Kiedy jednak odzyskamy, choćby na chwilę, wewnętrzną odwagę, warto zwrócić się do psychologa lub psychoterapeuty.

Gdzie szukać pomocy?

Oczywiście w pierwszej kolejności wśród bliskich, przyjaciół i znajomych, którym powierzamy swoje smutki i problemy, a w zamian oczekujemy wsparcia i zrozumienia. W tym przypadku nie ma tu profesjonalnie przygotowanych do udzielenia pomocy specjalistów i nie zawsze ten rodzaj oddziaływań spełnia oczekiwania, ale bezsprzecznie jest on potrzebny. Kolejnym krokiem jest poradnictwo psychologiczne, z którego można skorzystać w poradniach zdrowia psychicznego, poradniach psychologiczno-pedagogicznych oraz różnorodnych punktach konsultacyjnych i prywatnych gabinetach. Realizują one określone zadania związane z szeroko rozumianym zdrowiem i rozwojem człowieka. Pomoc, jaką możemy uzyskać, skupia się na sposobach rozwiązania problemu lub wskazaniu kierunku, w którym warto podążać. Natomiast przywracaniu i wzmacnianiu równowagi psychicznej służy psychoterapia.

Czym jest pomoc psychologiczna?

To dość ogólne pojęcie określające szeroki zakres oddziaływań, na które składa się m.in. profilaktyka, porady i psychoedukacja. Jest to w pewnym sensie szczególny rodzaj kontaktu osoby potrzebującej pomocy ze specjalistą, który jej udziela. To psycholog, wykorzystując wiedzę i posiadane umiejętności, prowadzi nas przez wszystkie etapy terapii aż do osiągnięcia zakładanego rezultatu. I choć na tej „drodze” czeka nas wiele trudnych chwil, kiedy musimy zderzyć się z nierzadko bolesnymi wspomnieniami, warto zaufać naszemu przewodnikowi, by odnaleźć swój właściwy kierunek.

Długofalowa pomoc psychoterapeutyczna

Stres, nogi jak z waty, bojaźń przed kozetką i przenikającym nasz umysł wzrokiem psychoterapeuty – taki obraz często towarzyszy nam przy pierwszej wizycie. A przecież jesteśmy ulepieni z tej samej gliny. To tylko predyspozycje terapeuty, jego zamiłowanie do udzielania pomocy potrzebującym, zdobyta w tym zakresie wiedza i doświadczenie stawia nas naprzeciwko. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że psychoterapia to długa i nierzadko wyboista droga, podczas której mierzymy się z własnymi trudnościami. Wymaga czasu, zaangażowania obu stron i wiary w to, że warto. Dla życia.

UWAŻNA Pracownia Terapii Poznań

Dziedzina, jaką jest psychoterapia, to niezwykłe połączenie psychologii, medycyny i filozofii z praktyką i działaniem psychoterapeuty wraz z całym bagażem jego doświadczeń, nabytej wiedzy, umiejętności oraz osobistych zachowań. My nie tylko leczymy, ale stwarzamy możliwość zobaczenia dręczących problemów w inny sposób, a więc doświadczenia samego siebie, przyglądania się tworzonym relacjom, odkrycia na nowo odpowiedzialności za własne życie. Gabinet terapeutyczny, który stworzyliśmy, jest jak bezpieczna przystań, gdzie odium wewnętrznego bólu staje się faktem, a ból rozpoznanym wrogiem, z którym nauczymy jak postępować, gdyby wrócił.

Nerwice, depresja, fobie, trudności emocjonalne związane z żałobą, utratą sensu życia, poczucie bezradności, niska samoocena, wszelkie niepowodzenia, konflikty i wiele innych objawów niezwykle dotkliwych dla życia codziennego to tylko niektóre obszary zdrowia psychicznego, gdzie psychoterapia ma niezaprzeczalny pozytywny wpływ naprawczy. Angażujemy do tego wiele dostępnych metod terapeutycznych, a wybór odpowiedniej dokonywany jest wspólnie ze zgłaszającą się do nas osobą. Do najbardziej znanych możemy zaliczyć: psychoterapię psychodynamiczną i behawioralno-poznawczą, które stosujemy z doskonałym skutkiem w naszej Pracowni Terapii w Poznaniu oraz psychoterapię Gestalt, systemową, narratywną, psychoanalityczną, ericksonowską i transakcyjną.

Każdy, kto czuje taką potrzebę, może z psychoterapii skorzystać, ponieważ nie tylko pomaga w odzyskaniu równowagi psychicznej, ale także somatycznej i fizycznej. Znakomicie sprawdza się w różnorodnych działaniach profilaktycznych. Równie efektywne rezultaty przynosi osobom, które pragną się rozwijać. Psychoterapia pozwala im odkryć nowe możliwości, a znane wykorzystywać inaczej.

Wszystkie wpisy >

o nas

Jesteśmy specjalistami zdrowia psychicznego

Głównym obszarem naszej pracy jest psychoterapia dorosłych i starszej młodzieży.  Oferujemy konsultacje psychiatryczne dla osób pełnoletnich. Wykonujemy badania neuropsychologiczne w każdym wieku.

Podchodzimy indywidualnie do każdego kto do nas przychodzi. Podstawą naszej pracy jest tworzenie bezpiecznej relacji. Dzięki niej można odkrywać te części siebie, dla których dotąd nie było miejsca.

Nasz zespół terapeutów uważnie Cię wysłucha, zrozumie Twoje doświadczenia i stworzy przestrzeń, w której możesz bezpiecznie podzielić się swoimi myślami i uczuciami.